Dukátové buchtičky sú pre mňa prenesením sa do detstva. Výborne ich robili v škole a aj u môjho deda boli bezchybné. Ja ich zvyknem urobiť popri tom, ako robím klasické pečené buchty.
Odložím si zhruba tretinu cesta a z neho urobím plech dukátových buchtičiek, ktoré dám do mrazničky a keď máme chuť na niečo sladké vytiahnem ich a urobím k nim domáci vanilkový puding Créme Anglaise.
Cesto na dukátové buchtičky (alebo klasické pečené) mám od môjho deda. On mu hovorí čínske cesto. Cesto ktoré nekysne.
Dukátové buchtičky
Potrebujeme:
- 250 g polohrubej múky
- 125 ml plnotučného mlieka
- 40 g masla
- 1 pl krupicového cukru
- 1 vajíčko z voľného chovu
- 1 čl prášku do pečiva
- 1/2 vrecúška sušeného droždia
- štipku soli
- štipku vanilkového bourbonu
Vanilkový krém
- 4 žĺtky z voľného chovu
- 100 g krupicového cukru
- 1 pl solamylu
- 1 čl vanilkovej pasty alebo 1 vanilkový lusk
- 500 ml plnotučného mlieka
- bio citrón
Postup:
Maslo si roztopíme a necháme vychladnúť. Mlieko zohrejeme s lyžicou cukru. Zahrejeme ho tak, aby sme v ňom vedeli udržať prst – teda aby nebolo horúce, ale len teplé. Pridáme doň droždie a necháme na teplom mieste, aby sa kvasnice aktivovali – cca 5 minút.
Do misky si navážime múku, pridáme štipku soli, štipku vanilky, prášok do pečiva a premiešame. Potom do cesta pridáme vajíčko, kvasnice a roztopené maslo. Vymiesime elastické cesto, ktoré sa odliepa od strán misky.
Cesto si rozdelíme na menšie bochníčky, ktoré rozvaľkáme na dĺžku plechu. Priemer „valčeka“ by mal byť okolo 3 cm. Ak máte radi väčšie buchtičky, môže byť väčší a ak menšie zase menší. Plech vymastíme maslom a vysypeme múkou. Valčeky poukladáme vedľa seba, aby sa dotýkali a vyplnili celý plech. Potom ich nožom nakrájame priečne – aby nám vznikli menšie kocky. Nôž si priebežne potierame maslom (použijeme zvyšok, ktorý nám zostal v hrnčeku z cesta)
Buchtičky prikryjeme utierkou a necháme 30 minút odpočívať. Potom ich pečieme v rúre pri 180 °C približne 20 minút – kým nemajú krásny zlatohnedý povrch. Vychladnuté buchtičky pooddeľujeme.
Vanilkový puding
Žĺtky vymiešame s cukrom do bledej peny, pridáme solamyl a vanilku. Zriedime trochou mlieka (stačia 2-3 pl). Zvyšné mlieko zohrejeme pod bod varu a veľmi pomaly prilejeme žĺtkovú zmes. Za stáleho miešania varíme do zhustnutia. Keď ho odstavíme, pridáme doň kôru z bio citróna.
Buchtičky dáme do taniera a štedro polejeme krémom. Môžeme podávať s čerstvým ovocím – napríklad malinami alebo jahodami.