Domáce pečivo je jedna z vecí, ktoré mi dokážu zlepšiť deň, vyčariť úsmev na tvári a celkove, zlepšiť pocit zo života. Samozrejme, keď sa podarí. Rada by som sa zlepšila v pečení chleba, buchiet a podobných vecí, ktoré môj najmilší obľubuje asi najviac zo všetkých sladkých aj slaných pečených záležitostí, no ja sa v tom naozaj necítim doma. Zatiaľ, verím, že sa to časom zmení a naučím sa piecť domáce pečivo ľavou zadnou, bez zošita s poznámkami a bez zbytočných nepodarkov.
Začala som jednoduchým kysnutým chlebíkom, skúšala som ho piecť asi 3x a výsledný recept je naozaj chutný a čo je výhoda mäkký vydrží aj niekoľko dní. Tento je pripravený na slano – s extra panenským olivovým olejom, bazalkou a čiernymi olivami, ale recept sa dá jednoducho pozmeniť a chlebík urobiť aj na sladko.
Chlebík zo špaldovej múky s olivami
Potrebujeme:
- 300g špaldovej múky, (napr. dmBio 1050)
- 3/4 – 1 hrnček mlieka
- 1 vajce
- 1 sušené droždie
- 4 Pl extra panenského olivového oleja
- 1 čl trstinového cukru
- asi 15 čiernych olív
- hrsť čerstvých bazalkových listov (alebo bazalkové pesto)
- hrubá morská soľ
Postup:
- Vo veľkej mise zmiešame múku, droždie a cukor. Pridáme 1 vajce a 1/2 pohára teplého mlieka. Premiešame a pridáme olivový olej a ešte mlieko podľa potreby. Miesime, kým sa cesto neodliepa od stien misy a ak sa lepí, ale naopak drobí, podľa potreby pridáme buď múku alebo mlieko.
- Do vymieseného cesta pridáme najemno nasekané bazalkové lístky (alebo cca lyžicu bazalkového pesta), trochu hrubej morskej soli a na krúžky nasekané čierne olivy. Premiesime tak, aby sa všetko rovnomerne zakomponovalo do cesta. Jemne posypeme múkou a prikryjeme utierkou, necháme kysnúť asi hodinku, kým cesto zväčší svoj objem.
- Predhrejeme si rúru na 170°C. Formu na biskupský chlebík vytrieme maslom, alebo olejom a vysypeme múkou.
- Cesto vyklopíme na pomúčenú dosku a ešte poriadne premiesime. Preložíme do formy na chlebík a necháme ešte 15 minút nakysnúť. Potom pečieme v rúre okolo trištvrte hodiny (prípadne ak máte väčšiu, dlhšiu formu aj menej) až hodiny. Vždy je dobré koláčik po 20-30 minútach skontrolovať a na základe toho odhadnúť ako dlho sa ešte bude piecť a pravidelne ho kontrolovať. Hotový chlebík je hnedý na povrchu, chrumkavý a po pichnutí špáradlom suchý.
- Formu vyberieme z rúry, necháme pár minútiek vychladnúť a potom vyklopíme. Chlebík necháme vychladnúť na izbovú teplotu a môžeme podávať napríklad s maslom či nátierkou, alebo len tak, sám o sebe.